טיול בשטיח המעופף
המשך.....

מהרי הקווקאז נדרים מזרחה לכיוון פקיסטן   שם כיום נארגים שטיחים בכל הדוגמאות ומשתמשים בכל החומרים, בד"כ באיכות בינונית, בעבר מאופיינים בעיקר בדוגמאות גיאומטריות סימטריות, אין מסורת ארוכת שנים של אריגה בפקיסטאן, כיום רוב עבודת טווית השטיחים נעשה ע"י פליטים מאפגניסטן והסביבה אשר התיישבו בפקיסטן ועובדים על שטיחים בדוגמאות אפגאניות קווקזיות ופרסיות, בד"כ דוגמאות גיאומטריות דקורטיביות בגדלים מגוונים של השטיחים

 

 

נמשיך מזרחה לכיוון הודו שם ישנה מסורת של כ 300-400 שנה של אריגת שטיחים בהודו אולם אין הרבה מידע לגביהם, המפורסמים והיקרים מבניהם הם שטיחי אגרה המושפעים מדוגמאות פרסיות, כיום השטיחים החדשים של הודו ברובם הם חיקויים לדוגמאות הפרסיים, חלקם ממשי הנפוצים בעיקר בחבל קשמיר.

 <--- בתמונה מימין : שטיח קשמיר משי בסגנון ריבועי גינה

סיווג השטיחים לפי איזור הייצור

מלבד הסיווג לפי ארץ מוצא, החלוקה הנוספת נוגעת לאופי האזור בו מתבצעת עבודת היצור, החומר הקיים בשטח ותנאי המחיה של האורגים :
השטיחים העירוניים, נארגים בסדנאות אריגה, כשתהליך היצור מאופיין בבקרת ייצור ובקרה סופית בכל שלבי הייצור.
העיצוב עצמו נעשה על פי דוגמא מתוכננת מראש, עם דוגמאות החוזרות על עצמן והאריגה מתבצעת על  נול עומד.

הקבוצה השנייה היא של שטיחים הנארגים בכפרים בידי אוכלוסייה שהייתה נוודית בעבר. אריגה זו מושפעת מאריגה עירונית, אך שומרת על אוטנטיות ומוטיבים נוודים.

ואילו בקבוצת 'השטיחים הנוודים', האריגה היא פרטנית. הייצור בשליטה מלאה של האורג החל משלב הכנת הצמר, דרך צביעתו ועד אריגתו. בשטיחים אלו האריגה מתבצעת על נול המונח על הקרקע, האריג אינו ישר וסימטרי.

גם בין קבוצת השטיחים מאותו חבל ארץ, קיים מגוון עשיר ורחב. בקבוצת השטיחים הפרסיים נמצא למשל את שטיחי קאשן : שטיחים עירונים קלאסיים עם מסורת אריגה של מאות בשנים המאופיינים בדוגמאות של מדליון. המשובחים בניהם אריגתם צפופה ונעשית בצמר משובח, בצבעים בגוונים בהירים.
ואילו שטיחי קום מיוצרים בעיר הקדושה לאסלאם השיעי, קום ומאופיינים בשטיחים ציורים המתארים סצנות והיסטוריה מזרחית. בנוסף, נעשה כאן שימוש רב בחוטי משי בגדלים שונים.
קבוצה נוספת היא שטיחי טהרן, המוכרים באיכותם הגבוהה. בעיר טהרן נהגו לארוג שטיחים לבתי המלוכה ברחבי העולם בדוגמות ייחודיות ולפי עיצוב ספציפי של מיטב האומנים.
שטיחי המדן מאופיינים במוטיב של מדליון צמר על כותנה ושטיחים.
שטיחי הריז מאופיינים במוטיב מדליון עם דוגמאות גיאומטריות באריגה דלילה.
שטיחי טבריז, מאופיינים בשילוב משי בדוגמאות שונות כמו: דוגמת דגים.
שטיחי איספהן, מאופיינים בקשרים צפופים ואיכותיים של צמר על משי
.

 

המשך ............