טיול בשטיח המעופף
אקח אתכם למקום שבו הכול החל - לפרס, לטורקיה, לאפגניסטן ואזור הקווקאז שהשכילו לפתח תרבות ואומנות שלמה של אריגת שטיחים אוריינטאליים. 

בארצות אלו, נמצא את תרבות ותולדות האמנות של אריגת שטיחים אוריינטאליים, כשהעיטורים והדוגמאות של השטיחים לקוחים מהמסורת העממית של אורג השטיחים. לא פעם נמצא שהמצב הכלכלי והנפשי של האורג ניכר בעיצוב הדוגמאות השטיח שייצר. השטיחים האוריינטליים, תמיד פופולאריים, מאחר והם נחשבים כיצירת אומנות ואף נעשים יפים יותר עם השימוש בהם
שטיחים אלו, משופעים באינספור צבעים, צורות, דוגמאות וסגנונות ולכן סיווגם נעשה על פי ארץ מוצאם ועל פי חלוקה משנית של אזור האריגה (עיר, כפר או שבטים נוודים).

 

נתחיל את טיולנו ונמריא לפרס העתיקה : שם מיוצרים בערים בהשפעה של בית המלוכה ובתי המלאכה הקיסריים  - לפי הזמנת המלכים ושרי המלוכה באותה תקופה  - לדוגמאות ועיצובים המאפיינות אותם ולפי דרישתם – מדליונים מסוגים שונים, בעלי חיים, סצנות ציד בשטיחים, וציורי מסגדים וארמונות פופולאריים.

שטיחים הפרסיים המאופיינים בפרחים, אגרטלים מדליונים, עץ החיים, ( דוגמה חד צדדית של עץ  לאורך השטיח עם חיות וציפורים) ערבסקה( סוג של עיטור מזרחי שבו פרחים, ועלים, עיטור קווי המבוסס על מוטיבים צמחיים לולייניים ומסתלסלים), בעלי חיים, עליים, גינה ועוד. הצבעים הבולטים כאן הם: בז', אדום, כחול –כהה, ירוק –בקבוק וצהוב.

 

 

מאיראן נצפין מעט ונגיע לטורקיה
השטיחים הטורקיים נפוצים כיום מפאת יחסי  המדינות והתיירות, שטיחים אלו העשויים צמר זולים יחסית(אנטוליה) ואיכותם לא ממש גבוהה, הישנים לעומתם די יקרים וסוגי המשי - ההרקה מעולים באיכותם ויקרים .

 בשטיחים הטורקיים הישנים נמנים  שטיחי 'הולביין'  הנקראים על שם צייר גרמני אשר הנציח דוגמאות שטיחים ונארגו במאה ה - 16-15, בהם המוטיב הגיאומטרי העיקרי שחוזר בהם הוא המתומן ומתחלק לתתי קבוצות לפי גודל המתומן, הנתון בתוך מרובעים ומסביבו כוכבים ומעוינים. כאשר  הרקע הוא בדרך כלל בצבע כחול כהה ורקע המרובעים הוא אדום. 
בתמונה משמאל ציורו המפורסם של הצייר הנס הולביין שבו ניתן לראות שטיח המונח על השולחן,
מתמונה זו העתיקו אורגי השטיחים המודרניים את הדוגמאות ויצרו שטיחים חדשים בדוגמאות העתיקות המונצחות בציור.

לפרטים נוספים אודות הצייר ויצירותיו לחץ כאן

 

נמשיך מזרחה לכיוון בוכרה ושם נבקר את השטיחים טורקמניים בהם האלמנט הבולט ביותר הוא מוטיב 'הגול' שמשמעו פרח, משפחה או אגם. העיצובים הגיאומטריים הם בדרך כלל צפופים עם מוטיב אחד או שניים החוזרים על עצמם. הצבעים הבולטים כאן הם בעיקר כהים כמו: אדומים וכחולים. לצידם, נמצא צבעי כתום, צהוב רך, חום וצבעים טבעיים של הצמר – כלומר של הכבש/עז/גמל ממנו נלקח הצמר - ללא צביעה

בין יצרני השטיחים הטורקמנים בולטים השבטים העיקריים אשר מאפיינים את המוטיבים  וביניהם : Saryk, Tekke, Yomud

 

מאזור טורקמניסטאן נצפין מעט לאזור הים הכספי ולהרי הקווקאז 
השטיחים שמוצאם מאזור הקווקאז, מאופיינים בעיצוב צפוף של מוטיבים, קטנים יחסית, בתצורות גיאומטריות.
נמצא בשטיחים אלו, סמלי מדליונים, כוכבים ומעוינים רבים. הצבעים הבולטים כאן הם: צבעים חמים וראשונים. למשל, שטיח עם רקע כחול או אדום, או עם רקע צבעוני בהיר של צהוב, חום בהיר ותכלת. לצד אלו, נמצא שטיחים עם מרווח גדול יותר בין המוטיבים או עם שטחים מונוכרומים (צבע השולט ביצירה לכל אורכה) רחבים. הפלומה המאפיינת שטיחים אלו היא ארוכה ורכה.
השטיח הקווקזי הוא למעשה קטע קטן מעיצוב גדול יותר, אינסופי. לכן התצורות יהיו חתוכות.
כיום לשטיחים הקווקזים הישנים והעתיקים יש שוק טוב, ויקר ככל שהשטיח עתיק, צבעוני, דקורטיבי ובמצב טוב (שמור).

המשך......