אודות שטיחים בעבודת יד בכלל ופרסיים בפרט

שטיחים הנארגים בעבודת יד משקפים אומנות ותרבות רבת שנים אותם ניתן ללמוד באמצעות איבחון אופן האריגה, גודל השטיח, הציורים, הדוגמאות הצבעים והמוטיבים הנראים בעיצוב השטיח :

לכל מקום  (עיר/כפר) באיראן יש את המאפיינים לו, השטיחים מוכרים ע"י איזור יצורם ראה מפה

מקורות השטיחים משפיעים על אופן האריגה הצבעים והדוגמאות

סוגי השטיחים הם דוגמאות לכך לפי כל עיר או איזור אשר בו נארג השטיח

טכניקות אריגה מציינות את חלק מסוגי אריגת השטיחים והמרבדים הקיימים

מלבד הסיווג לפי ארץ מוצא, החלוקה הנוספת נוגעת לאופי האזור בו מתבצעת עבודת היצור.

השטיחים עירוניים, נארגים בסדנאות אריגה, כשתהליך היצור מאופיין בבקרת ייצור ובקרה סופית בכל שלבי הייצור. העיצוב עצמו נעשה על פי דוגמא מתוכננת מראש, עם דוגמאות החוזרות על עצמן והאריגה מתבצעת על  נול עומד.

הקבוצה השנייה היא של שטיחים הנארגים בכפרים בידי אוכלוסייה שהייתה נוודית בעבר. אריגה זו מושפעת מאריגה עירונית, אך שומרת על אוטנטיות ומוטיבים נוודים.

ואילו בקבוצת 'השטיחים הנוודים', האריגה היא פרטנית. הייצור בשליטה מלאה של האורג החל משלב הכנת הצמר, דרך צביעתו ועד אריגתו. בשטיחים אלו האריגה מתבצעת על נול המונח על הקרקע, האריג אינו ישר וסימטרי.

גם בין קבוצת השטיחים מאותו חבל ארץ, קיים מגוון עשיר ורחב. בקבוצת השטיחים הפרסיים נמצא למשל את שטיחי קאשן. שטיחים עירונים קלאסיים עם מסורת אריגה של מאות בשנים המאופיינים בדוגמאות של מדליון. המשובחים בניהם אריגתם צפופה ונעשית בצמר משובח, בצבעים בגוונים בהירים. ואילו שטיחי קום מיוצרים בעיר הקדושה לאסלאם השיעי, קום ומאופיינים בשטיחים ציורים המתארים סצנות והיסטוריה מזרחית. בנוסף, נעשה כאן שימוש רב בחוטי משי בגדלים שונים.